Współcześnie niewydolność żylna to schorzenie nie tylko ludzi starszych. Niestety dotyka ono coraz młodsze roczniki. Mechanizm zaistnienia niewydolności żylnej jest prosty: żyły tracą napięcie i elastyczność, krew z trudem płynie w górę. Zastawki odpowiedzialne za przepływ krwi z dołu do góry nie pracują wydajnie. Może to prowadzić do pojawienia się mniejszych lub większych żylaków, a nawet brązowych przebarwień skóry. Niewydolność żylna zwiększa również ryzyko powstawania hemoroidów. Zewnętrzne objawy niewydolności żylnej to: uczucie ciężkości i mrowienia w nogach, obrzęk stóp i kostek, swędzenie, skurcze czy potrzebę poruszania nogami.
Przyczyn niewydolności jest wiele. Najważniejsze z nich to:
- nadwaga,
- długotrwałe stanie,
- zbyt wysokie obcasy lub zbyt płaskie obuwie,
- dreptanie w miejscu,
- CIĄŻA,
- siedzenie ze skrzyżowanymi nogami,
- siedzący tryb życia,
- zbyt obcisłe ubrania,
- podróżowanie samolotem,
- czynniki dziedziczne.
Niewydolność żylna nasila się z powodu:
- upałów,
- wieku (już po 30. roku życia!),
- i samego faktu bycia kobietą
Często ostatecznym rozwiązaniem problemów z żyłami są zabiegi operacyjne, jednak wcześniej warto spróbować leczyć niewydolność żylną lekami pochodzenia naturalnego, ziołami.
Ma to na celu złagodzenie objawów, oraz, a może nawet przede wszystkim, oddziaływanie na przyczynę, aby rozwiązać problem i zapobiec nawrotom lub nie dopuścić do przejścia choroby w stan przewlekły.
Innymi słowy, skoro w niewydolności żylnej problemem jest utrata napięcia ścian naczyń żylnych, trzeba zacząć je wzmacniać. Jednocześnie zmniejszy się uczucie ciężkich nóg.